Mesajı Yanıtla

Sıcak!Sosyal Fobi

Yazar
Guest
Super Member
  • Toplam Mesaj : 61880
  • Ödül Puanı: 0
  • Katılım Tarihi: 2014/12/18 17:22:41
  • Durum: Çevrimiçi
2018/01/21 20:06:18 (permalink)

Sosyal Fobi


Yukarıda göremediğiniz fresk, Scuola di Atene, italyan rönasans ressamı Rafael´in en bildik eserlerindendir. Bu ünlü fresk 1509 ve 1511 yılları arasında yapılıp dönemin Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi birçok ünlü simasının modellik yaptığı bir eserdir.
Atina okulu veya asıl manası ile Atina ekolü adlı resimde birçok düşünür ve sanatçı resmedilmektedir. Yaşadığı dönemde, toplum gelişiminde yozlaşma ve çökme olduğunu düşünen Rafael (Raffaello-Raphael) Aristo, Platon, Sokrates, Hypatia, Diyojen, Pisagor gibi birçok ismi resmine yerleştirmiştir. Fresk nihayetinde onun istediği tartışmayı da dönemin gündemine sokmuştur.
 

Yine yukarıda göremediğiniz geleneksel motiflerle işlenmiş çorap ise elinin emeğini, gözünün nurunu yaptığı sanat eserine harcayan annelerimiz veya yakınlarımızca yapılmakta. Örmeye çorabın "burnundan" başlayıp "topuk" ve "boğazı" bitiren sanatçı son olarak "bağcığını" vurup eserini tamamlar. Yaptıklarıyla yaşam felsefesini renkler, şekiller olarak ortaya koymaktadır. "Eli mektuplu", "gagalı", "elif b", "küçük ağa", "kaküllü", "koç boynuzu", "kirpik", "güllü", "dallı", "huma kuşu", "ağaç", "civan kaşı" gibi bir sürü motif ortak aklı, ortak sevdayı ve duyguyu yaratmıştır. İnsanlar birbirine baka baka, birbiri ile konuşa konuşa bunları yaymış ve yaşatmışlardır.
 
İşte bu yüzden, yukarıdaki bu iki resim yeni kitabım "Sosyal Fobi. Kim korkar sosyal fobiden!"in ön ve arka kapağında yer almakta. Yukarıdaki iki sanatçının yaptığı nihayetinde bolca sosyalleşme ve iletişim gerektiren eserler. Bu sosyalleşme (veya doğru bir ifade ile, sosyalleşememe) hali bazı kişiler için bazı durumlarda kaygı yaratmakta ve kişiyi atıl kılmakta.
 
Kitap yine Pegem Akedemi Yayıncılıktan. İyi okumalar dilerim.
Guest
Hızlı Yanıt: (Tam Sürümü Aç)
  Gösterilen rastgele karakterileri girin
Gönder
Bağlantı spamını engellemek için bazı kısıtlamalar uygulandı.
Mesajınızdaki URL ler, imzalar ve özel mesajlar kaldırıldı ta ki ...
  • 99999 gündür üye olmanız gerekiyor;
  • 99999 mesaj göndermeniz gerekiyor;
  • Mesajlarınıza en az 99999 puan almanız gerekiyor (mesajlarınızın değerlendirmesine göre)
  • En az 99999 ödül puanınız olması gerekiyor;
Git: