Mesajı Yanıtla

Sıcak!SSRİ ilaçları hakkındaki ön yargı veya beklentiler ilacın etkisini azaltıp çoğaltabiliyor.

Yazar
Guest
Super Member
 • Toplam Mesaj : 61777
 • Ödül Puanı: 0
 • Katılım Tarihi: 2014/12/18 17:22:41
 • Durum: Çevrimiçi
2017/10/03 19:07:16 (permalink)

SSRİ ilaçları hakkındaki ön yargı veya beklentiler ilacın etkisini azaltıp çoğaltabiliyor.

Daha önceleri bazı bilimsel araştırmar SSRİ ilaçlarının etki düzeninin Davranışsal Bilişsel Psikoterapi ile daha da arttığını kanıtlamıştı. Depresyon, sosyal fobi ve panik bozukluğu gibi kaygı bozuklukları vakalarında sadece ilaç veya sadece BDT temelli tedavilerinin birbirine yakın iyileştirme düzeyi olduğu gözlenmişken bu oranın çok daha yukarılara bu iki tedavi biçiminin kombine edilmesi ile çekildiği kanıtlanıştı.
Hafta içinde yayınlanan yeni bir araştırma ise hastaya verilen ilaç hakkındaki bilginin kalitesi, nasıl verildiği ve hastanın bu ilaca dair beklenti ve kaygılarının ilaçla yapılan tedaviyi olumlu veya olumsuz etkilediğini kanıtlamakta.
Manyetik kameralarla gözlenen beyin hareketlilikleri bu farkı gözönüne sunmakta. Beynin arka cingulum bölgesindeki hareketlilikler ve bu bölgenin beynin korku ve kaygı merkezi olan amigdala ile ilişkisi bu araştırmada kişinin ilaca güvenmesine ya da şüphe duymasına göre farklı sonuçlar vermiştir.
Bu sonuç ilaç tedavisindeki sağaltım düzeyinin daha da artırılabileceğini  kanıtlamaktadır. Öte yandan "ilaçlar zehirdir hiç bir işe yaramaz!" deyip zoraki ilaç kullananların niçin ilaçtan istedikleri faydayı almadıklarını da daha iyi anlıyoruz böylece.
Saygılarımla, Hasan Durna

1 Yanıt İlgili Konular

  Guest
  Super Member
  • Toplam Mesaj : 61777
  • Ödül Puanı: 0
  • Katılım Tarihi: 2014/12/18 17:22:41
  • Durum: Çevrimiçi
  Yanıt: SSRİ ilaçları hakkındaki ön yargı veya beklentiler ilacın etkisini azaltıp çoğaltab 2017/11/28 17:14:40 (permalink)
  Merhaba!
  Makalenizi okuduktan sonra hikayemi anlatmak istedim. ABD'de şimdi yaşıyorum ve uzun zaman süre evliyim. Eşimle çocuğumuz çok istiyorduk ama sağlık problerimden dolayı doğal yöntemle gebe kalamam, maalesef. Bende polikistikover var. Sade tüpbebek tedavisi yardım edemez bunun için yumurta donasyonu yaptırmak zorundayım. Amerika'da çok merkez var ama burada da pek çok pahalı. Bundan dolayı başka ülkelerde merkezi eşimle aramaya başladık. İsviçre'de, Kıbrıs'ta, Gürcistan'da, Rusya'da arıyorduk. Hem pahalı hem de pozitif yorumların az sayısını bulabiliyorduk. BioTexCom hakkında çok okudum İnternette. Kliniğin sitesine girip çok video buldum. İnsanlar tecrübeleri hakkında anlatıyorlar. Türkçe yüzaltının olduğuna sevindim! Kendiniz girip bakın ****://biotexcom.tr
  Guest
  Hızlı Yanıt: (Tam Sürümü Aç)
    Gösterilen rastgele karakterileri girin
  Gönder
  Bağlantı spamını engellemek için bazı kısıtlamalar uygulandı.
  Mesajınızdaki URL ler, imzalar ve özel mesajlar kaldırıldı ta ki ...
  • 99999 gündür üye olmanız gerekiyor;
  • 99999 mesaj göndermeniz gerekiyor;
  • Mesajlarınıza en az 99999 puan almanız gerekiyor (mesajlarınızın değerlendirmesine göre)
  • En az 99999 ödül puanınız olması gerekiyor;
  Git: