Mesajı Yanıtla

Sıcak!PANİK ATAK HAKKINDA GENEL KABUL GÖRMÜŞ 10 YANLIŞ

Yazar
Guest
Super Member
 • Toplam Mesaj : 61880
 • Ödül Puanı: 0
 • Katılım Tarihi: 2014/12/18 17:22:41
 • Durum: Çevrimiçi
2017/04/09 11:27:34 (permalink)

PANİK ATAK HAKKINDA GENEL KABUL GÖRMÜŞ 10 YANLIŞ

Panik atak günlük dilde sıklıkla kullanılan, herkesin az veya çok bilgisi olduğu  bir konudur. Elbette, her insanın yaşamı boyunca en az bir defa başından geçen bir olgu hakkında bildiği bir şeyler olması doğaldır, değil mi?

Tabii böyle bir durum birçok yanlışı, kanıksanmış abartıları veya alakası olmayan bilgiyi de günlük hayata sokar. Bu günkü yazımda bu kanıların belli başlı olanlarına değinmek istiyorum.

1- Panik Atak bir psikolojik/psikiyatrik hastalıktır.
Hayır. Öncelikle panik atağın daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi panik kaygısı bozukluğundan farklı olduğunu belirteyim. Panik atak ruhsal bir bozukluk değildir ve ruhsal bozukluklar tanı kitabında bir hastalık olarak tanımlanmaz. Konu ile ilgili makaleme bakın.

2 - Panik Atak kalbin durmasına neden olur.
Kalp krizi ve panik atak sırasında yaşanılan kalp ile ilintili belirtiler arasında büyük farklar vardır. Muhtemelen panik ataklarından muzdarip olan ve bu yazıyı okuyan sen, hayatın boyunca kalp krizi geçirmedin ve aslında bir kalp krizinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun. Kalp krizinin en önemli belirtisi, göğüs kafensindeki sıkışmanın, baskı ve yanmanın özellikle sol kola doğru ağrı vermesi ve bu ağrının sağ kola veya sırt ve çeneye de tesir etmesidir. Yoğun terleme ve kusmalar eşlik eder. Genellikle, yoğun bir fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında olur. Panik atağa bağlı (kaygıya bağlı demek daha doğrudur) kalp belirtileri ise kişinin sakin olduğu, dinlendiği veya uyuduğu sırada ortaya çıkar. EKG çekimlerinde görülmez, diğer tetkikler hiç bir şey göstermez.

3- Panik Atak fiziksel bir hastalıktır.
Bu da doğru bir genelleme değildir. Bazı hormonal ve kardiotiv sorunlara bağlı, madde bağımlılıkları vs gibi nedenlerle de panik atak belirtileri görülebilir. Bu yüzden tüm yazılarımda doktor görüşmesi ile bu sorunların olup olmadığının açığa kavuşturulmasını şart koşuyorum. Ancak yine de panik atak nöbeti tanımlaması fiziksel bağlı değildir. Bazı belirtiler uyabilir veya benzer olabilir ancak bu panik atak tanımlamasına yetmez. Yukarıdaki "panik atak belirleyicisi makalesini" yeniden okuyun.

4- Panik Atak bitkiler ve otlarla iyileştirilebir.
Öyle bir şey olsa idi tahminimce en karlı çözümlerden birisi olurdu. Viyagrayı biliyorsunuz. Bildik bir probleme çözüm getirdi ve halen dünyanın en çok kar yapan ilaçları arasında. Bazı bitkiler, otlar vitaminler seni rahatlatabilir, stresini azaltabilir ancak panik atağı önlemez. İlgili makaleme veya kitabıma bakın.

5- Panik Atak nöbeti ben bayılana kadar sürer.
Bir panik atak nöbeti insanın başına gelebilecek en korkutucu şeylerden birisidir. İşte bu korku aslında seni kandıran, bu durumu devam ettiren şeydir. Bayılıp düşeceğine inanmak vücudun gösterdiği tepkinin tam tersidir. Vücut tüm hücreleri ile tehlikeye karşı "kaçmak veya savaşmak" için hazırdır. Bayılacağını sanmak, bayılmaktan faklı bir durumdur.

6- Panik Ataktan dolayı hamile kalamam/çocuk büyütemem.
Kalırsınız ve çocuğunuzu da rahatlıkla büyütebilirsiniz. Panik atak yaşayan birisinin çocuğu otomatikman panik ataklı bir birey olmaz. Hamilelik öncesi esnası ve sonrasında ilaçlar kullanabilirsiniz. Konu ile ilgili makalelerimi veya kitabımı okuyun.

7- Panik Atak beni delirtecek.
Bu yoğun korkuyu yaşayan birisinin, "depersonalizasyon ve derealizasyon" yazımda belirttiğim belirtileri yaşayan birisinin, şoke olması ve delireceğini düşünmesi doğal olanıdır. Hele ki "deliliğin", farklılığın ayıpsandığı bir toplumda bu daha da yıkıcıdır. Yine yeniden; düşünceler duygular ve öğrenilmiş davranışlar, bazı durumlar ve hallerde, kişiyi kandırıp makalede belirtilen belirtilere neden olurlar. Gerçek ve gerçekçi değildir. Meslek hayatım boyunca karşılaştığım tek bir insan bile panik atak yüzünde delirmedi.

8- Panik atak kontrolümü kaybetmeme yol açar.
Tam tersi olur. Yukarıda bahsettiğim "kaç veya saldır" mekanizması, kişinin kontrolü tam olarak ele almasından dolayıdır. Her belirti; kalp çarpıntısı, nefes alıp veriş, duygu vs, not edilir neye neden olup olmayacağı hesap edilir ve karşı önlemler almak için çaba sarfedilir. Ağır siklet boksörü ile 10 raundluk maç yapmak daha az yorucudur tahminen.

9- Panik Atak ilaç ile tamamen tedavi edilir .
İlaçlar genellikle kaygı giderici, neşe verici, kas gevşetici olup, yoğun yaşanan bazı fiziki belirtileri dindirmeye, hafifletmeye ve kontrol etmeye çalışır. Kısa sürede cevap alınır. Ancak panik atak ile mücadelede, benim açımdan, birincil tedavi şekli değildir.

10- Panik atak çocuklukta yaşananlardan dolayı oluşur.
Bu da tam olarak doğru değil. Çocuklukta yaşananların ve ailenin belirli katkısı inkar edilemez ancak sorunun kaynağı tam olarak bu değildir. Biyolojik ve bireysel nedenler de vardır. Aile, yakınlar ve çevrenin katkısı panik atak ile mücadelede çok daha önemli bir rol oynar.

Hımm 10 madde yetmedi. Daha bir sürü var ama hadi bir tane daha yazayım.

11- Panik atağın çaresi yoktur.
Kesinlikle yanlış. Tam tersi birçok vakada, panik atak ile kendi başınıza, ilaç yardımına ihtiyacınız olmadan da başa çıkabilirsiniz. Kitabımın ana amacı, makalelerimin birincil mesajı bu oldu hep. Doğru yöntem, yeterli bilgi, kararlı uygulanan program, alınan gerçek destek ve güven sizi başarıya götürür.

Daha fazlası için "Kim korkar panik ataktan! Sekiz adımda panik ataktan, korku ve kaygılarında kurtul" kitabına bakın.

Saygılarımla...

Hasan Durna

1 Yanıt İlgili Konular

  Guest
  Super Member
  • Toplam Mesaj : 61880
  • Ödül Puanı: 0
  • Katılım Tarihi: 2014/12/18 17:22:41
  • Durum: Çevrimiçi
  Yanıt: PANİK ATAK HAKKINDA GENEL KABUL GÖRMÜŞ 10 YANLIŞ 2017/04/14 15:21:41 (permalink)
  katılıyorum
  Guest
  Hızlı Yanıt: (Tam Sürümü Aç)
    Gösterilen rastgele karakterileri girin
  Gönder
  Bağlantı spamını engellemek için bazı kısıtlamalar uygulandı.
  Mesajınızdaki URL ler, imzalar ve özel mesajlar kaldırıldı ta ki ...
  • 99999 gündür üye olmanız gerekiyor;
  • 99999 mesaj göndermeniz gerekiyor;
  • Mesajlarınıza en az 99999 puan almanız gerekiyor (mesajlarınızın değerlendirmesine göre)
  • En az 99999 ödül puanınız olması gerekiyor;
  Git: